Ján Melkovič
Presne v deň nedožitých sedemdesiatín Jána Melkoviča otvorili v staroľubovnianskom Provinčnom dome jeho Pamätnú izbu. Od 24. apríla si tak môžu jej návštevníci prezrieť ukážky toho, s čím tento známy slovenský umelec prišiel počas svojho života do styku.
A je toho doslova „všehochuť“, pretože v r. 2004 zosnulý herec, hudobný skladateľ, hráč na klavíri i flaute a pedagóg bol veľkým zberateľom najrôznejších vecí - od výtvarných diel až po predmety, ktoré našiel na povalách starých domov (mliečniky, misky). Kulisu bohéma dotvára množstvo fotografií či ukážok z jeho cestovateľských výprav (tričká, hrnčeky, apod.). a, pochopiteľne, nemôžu chýbať ani veci z jeho osobného a hudobného života. „Sú tam naozaj skvostné, veľmi atypické nástroje, ale aj ceny, ktoré dostal počas svojho života. Radošinske naivné divadlo nám navyše zapožičalo jeho kostým, stoličku, k dispozícii tiež máme aj časť kuchynskej linky z jeho ateliéru, ktorú maľoval František Lipták,“ doplnila výpočet tých najzaujímavejších exponátov v MÚZY(A)UM-e vedúca odd. kultúry Eva Kollárová.
Keďže koncepcia izby ešte podľa nej nie je celkom hotová (malo by v nej prebiehať aj vyučovanie hudobnej a dramatickej výchovy), pribudnúť by tak mali aj obyčajné, s umelcovým životom nesúvisiace skladacie stoličky, koberec, audio či video technika. „Od potomkov J. Melkoviča však máme sľúbený klavír, ktorý by nám mali darovať v najbližších dňoch.“
A už v najbližších dňoch (od 1.júna) sa predĺžia aj otváracie hodiny Pamätnej izby. Tak galéria ako aj ona totiž „nabehnú“ na letný režim, počas ktorého budú pre verejnosť k dispozícii od ôsmej rána najmenej do 16.00 h. Cez prázdniny a v septembri navyše mesto plánuje s ich otvorením aj počas víkendov.
Vstup do Pamätnej izby, ktorej expozícia sa bude po čase obmieňať, zatiaľ spoplatnený nie je. Podľa E. Kollárovej sa ale neskôr uvažuje nad výberom symbolickej sumy. „Za tú by sme mohli vydať materiály o tomto umelcovi - pohľadnice, skladačky, apod., ktoré by potom každý návštevník dostal pri vstupe do izby. Našim zámerom totiž je, aby si ľudia odtiaľ odniesli niečo na pamiatku.“
Predmety z pozostalosti Jána Melkoviča prepožičala Mestu jeho posledná partnerka Jana Špániková, z iniciatívy ktorej vlastne aj pamätná izba v Provinčnom dome vznikla.
K stiahnutiu
- Príloha v Ľubovnianskych novinách č. 17/2009 venovaná Jánovi Melkovičovi Súbor pdf - (1.18 MB)