17.1.2008

Muži pod deravými košmi sa snažia

Druhá basketbalová liga mužov má za sebou dvanásť kôl. Náš zástupca ŠKM Stará Ľubovňa si v nej vedie na nováčika celkom úspešne. Jedenásta priečka zo štrnástich účastníkov súťaže je sľubná. Basketbalistom Starej Ľubovne nevyšiel podľa ich predstáv začiatok, keď družstvo len zbieralo ligové skúsenosti.
Tréner Ján Obercian si z prehier nerobil ťažkú hlavu, pretože vedel, že chlapci sa na palubovke ešte len hľadajú. Herný prejav družstva sa postupne od zápasu k zápasu zlepšoval. Výhry doma s Michalovcami (65:51) a s Rožňavou (81:62), boli pre hráčov vzpruhou do ďalších zápasov. Treba priznať, že ľubovnianski basketbalisti ťahali za kratší koniec oproti Levoči, Eilat Prešov, Humennému či Kapybaram Košice, súperom, ktorí patria k favoritom súťaže. Spomínané družstvá sú posilnené prvoligovými hráčmi, proti ktorým sa nováčik len ťažko dokáže presadiť. Tak tomu bolo aj v zápase s BK 99 Prešov, ktorý pricestoval do Starej Ľubovne s piatimi prvoligistami. Hostia začali vo veľkom štýle a po prvej štvrtine vyhrávali už o 10 bodov. Domáci sa aj vďaka úspešnej streľbe Broneka (dal 24 bodov) chytili a druhú štvrtinu vyhrali o deväť bodov. Staruľobovňania však nezvládli záver a z víťazstva 72:67 sa tešili skúsenejší hostia.
Pokiaľ sú zverenci J. Oberciana v najsilnejšej zostave, dokážu aj prekvapiť. Potvrdili to aj v Košiciach v zápase s BK JKB, ktorý vyhrali 87:73. Za úspech možno považovať aj ďalšie ich víťazstvo z 12. kola, keď zdolali favorizovaný BC Geotrend Košice 81:71. (Žiak dal 28 bodov). Pritom obidve družstvá sa pohybujú v hornej polovici tabuľky.
K oporám ŠKM Stará Ľubovňa patria predovšetkým skúsení legionári – Žiak, Kňazovický, Masarovič, ale aj Bronek. Prínosom by mal byť aj rozohrávač Uhričík, ktorý prišiel len nedávno z extraligového Dolného Kubína. Do konca prvej časti súťažného ročníka ostávajú ešte tri kolá.