2.7.2008

Maratóncov trápila horúčava

200807021449390.maraton_43

V štvrtú júnovú nedeľu si dalo v Podolínci "dostaveníčko" 272 vytrvalcov zo Slovenska, Čiech a predovšetkým z Poľska.
Po slávnostnom otvorení III. ročníka Vyšehradského maratónu na námestí v Podolínci a symbolickom prebehnutí cez mesto, nasledoval ostrý štart nad obcou Nižné Ružbachy. Teplé slnečné počasie dávalo tušiť už ráno, že na náročnej trati to bude pre pretekárov riadna zaberačka.
Ešte pred štartovným výstrelom sme stihli prehodiť pár slov s vytrvalcami z nášho okresu, ktorí ani tento rok nechýbali na štarte. Jedným z nich bol aj Jozef Šaffo, ktorý má za sebou 13 maratónov. „Minulého roku mi v Rytre namerali čas 4 hodiny 10 minút. Neviem, či sa mi v tejto horúčave podarí z neho ukrojiť. Spolu s Jánom Dicom sme absolvovali dvojmesačnú prípravu, takže nabehaných kilometrov máme v nohách dosť.“
Na štarte sa nám podarilo zastihnúť aj Annu Balošákovú, ktorá v predchádzajúcich dvoch ročníkoch skončila dvakrát druhá. „Dúfam, že dnes zabojujem a do tretice sa mi podarí obsadiť to prvé miesto.“ Táto bývalá československá reprezentantka má vo svojej kariére zabehnutých 133 maratónov a to už niečo znamená. Ako nám neskôr prezradil Ladislav Šimko, člen organizačného výboru, na štarte tohto maratónu mal svoju premiéru aj František Leško, riaditeľ KR PZ v Prešove, rodák z M. Lipníka.
Kondíciu všetkých pretekárov dôkladne preverila členitá trať, ale predovšetkým veľká horúčava (27 až 29 stupňov C), ktorá ich trápila od štartu až do cieľa. Obtiažne bolo stúpanie zo Starej Ľubovne na Vabec, ale aj tesne pred Rytrom. V hlavnej kategórii mužov bol najrýchlejší G. Czyž (2,45:50 h), druhý skončil T. Brzeski a tretí P. Moždzierz (všetci Poľsko). Najúspešnejším Slovákom bol Vladimír Lipovský zo Strážskeho (2,52:54 h). V kategórii žien bolo poradie: 1. G. Popiel - 3,33: 00 h (Poľsko), 2. A. Balošáková - 3,34:15 h (ŠKP Čadca)  a 3. E. Seidlová (Bratislava).
Vytrvalci z okresu Stará Ľubovňa skončili nasledovne: 82. Jozef Klimčák ml. (4,02:16 h), 106. Jozef Šaffo (4,11:16 h), 116. Ján Dic (4,15:16 h), 133. Ladislav Smoroň (4,22:22 h), 148. Peter Hrebík (4,29:28) a 155. Anton Hudák (4,33:39 h).
Do cieľa nedobehlo 15 pretekárov, ktorí doplatili na extrémne teplé počasie a náročnú trať.
Prvých šesť pretekárov v cieli dostalo okrem vecných cien aj finančné odmeny. Všetci pretekári obdržali v Rytre spomienkovú medailu.