17.2.2008

Dobrý začiatok karatistov

200802151249330.kinska

Ministerstvo školstva  a Asociácia univerzitného športu boli organizátorom Slovenskej univerziády 2008 – zimná časť, ktorej súčasťou bolo aj karate. Usporiadateľom športového podujatia vysokoškolákov sa stala 31. januára Žilinská univerzita v Žiline.
Do bodov o medaily zasiahli aj dvaja vysokoškoláci a jedna študentka maturitného ročníka, ktorí sú členmi ŠKM Stará Ľubovňa. Ako prvá sa v kategórii kata predstavila maturantka Gymnázia T. Vansovej v Starej Ľubovni Emília Kinská (na fotografii), ktorá obsadila medzi ženami 3. miesto za reprezentantkami SR K. Longovou a B. Bosnyakovou.
V športovom zápase kumite ženy do 60 kg si E. Kinská umiestnenie zopakovala, keď obsadila 3. miesto a vybojovala si svoju druhú medailu. Medzi mužmi sa predstavil Matej Kulanga v kategórii kumite do 70 kg, ale na svojho súpera nestačil, a tak vypadol v 1. kole. Ešte ťažšiu pozíciu mal Ľubomír Mrug, ktorý štartoval v kategórii do 75 kg a bez rozdielu hmotnosti. V kategórii do 75 kg  prehral v prvom kole 2:5 a ďalej nepostúpil.V hmotnostnej kategórii bez rozdielu hmotnosti mu žreb neprial, keď už v prvom kole natrafil na vicemajstra Európy v tejto kategórii Andreja Harničára, s ktorým prehral až v závere 0:4. ŠKM Stará Ľubovňa si tak vďaka Emílii Kinskej domov priniesla dve medaily.
V polovici januára sa v košickej Infinity aréne konal 1. ročník Memoriálu Michala Bozogáňa, ktorý klub Union Košice zorganizoval na pamiatku zosnulého syna trénera klubu aj slovenskej reprezentácie Petra Bozogáňa. Na tomto podujatí sa predstavili pretekári 30 družstiev zo Slovenska, Maďarska, Chorvátska a Rumunska. Ozdobou boli reprezentačné družstvá Chorvátska, Maďarska a Slovenska. Súťaž prebiehala na troch tatami, kde sa v športovom zápase kumite predstavilo 272 súťažiacich od detí až po seniorov. Medzi pretekármi v kimonách nechýbala ani sedmička karatistov ŠKM Stará Ľubovňa. Naša bilancia sú dve umiestnenia na stupni víťazov. Poradie - mladší dorastenci do 60 kg: 1. M. Klíma - reprezentácia SR, 2. T. Bednarčík - ŠKM Stará Ľubovňa, 3. M. Berkeš - Nitra, 3. T. Dobrotka -  CMK Banská Bystrica. Mladšie dorastenky + 55 kg: 1. V. Semaníková - Sabinov KK, 2. B. Pigová - Sabinov KK, 3. Z. Bukovinová - ŠKM Stará Ľubovňa, 3. A. Ďurišová - Nitra.
Aj v Sabinove naši žali úspechy na Majstrovstvách SR dorastencov aj juniorov v karate. 2. miesto v kat. kumite mladšie dorastenky nad 55 kg obsadila Zuzana Bukovinová a v kat. mladších dorastencov do 65 kg 3. miesto obsadil Tibor Bednarčík.